Výlet do krajského města Ostrava

Dolní oblast Vítkovic

Technické památky, které jsou v Ostravě, nenajdete nikde jinde. Plynojem dnes slouží jako multifunkční aula Gong s kavárnou Marilyn Café, z bývalé VI. energetické ústředny je expozice Malý svět techniky U6, který odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po současnost. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě. Občerstvení zajišťuje kavárna Julese Verna. Cílem je přiblížit malým i velkým objevitelům problematiku vědeckých oborů a na praktických příkladech jim ukázat, že technika není žádný strašák, ale záživný obor s budoucností. Velký svět techniky nabízí expozice Dětský svět, Svět civilizace, Svět vědy a objevů, Svět přírody a Divadlo vědy. I zde je občerstvení v kavárně Svět techniky. A z nástavby Vysoké pece č. 1 je nová ostravská dominanta nesoucí název Bolt Tower, jejímž kmotrem je světově známý jamajský běžec Usain Bolt. Nachází se zde kavárna s vyhlídkovou terasou.

http://www.dolnivitkovice.cz/

Dov
Foto: www.ostrava.cz

 

 

 Landek park

Areál Landek Parku s hornickým muzeem je unikátní komplex. Umožňuje všestranné využití od sportovních, firemních a společenských akcí, přes prohlídku ojedinělých expozic, včetně sfárání do podzemí, až po procházky po naučných stezkách přírodní rezervace. Nachází se na severozápadním okraji Ostravy v Petřkovicích poblíž dálnice D47, zhruba pět kilometrů od centra Ostravy.

Důlní expozice – zde zažije návštěvník pocity horníka od příchodu na šachtu, a to od převlékání v historických řetízkových šatnách, autentické fárání jako na činném dole, až po cestu horníka na příslušné důlní pracoviště. Návštěvník si rovněž může v blízkosti šachetní budovy vyzkoušet cestu na vzdálená pracoviště v dole jízdou v originálních vozíčcích určených pro dopravu osob v dole, tažených funkční důlní lokomotivou. Na rozloze 250 m důlních chodeb zkušení havíři, coby průvodci, představí fyzicky náročnou práci v dole vč. ukázky ručního a funkčního pluhového a kombajnového porubu.

Expozice báňského záchranářství -představuje unikátní soubor dýchací techniky, zachycující její vývoj od r. 1883 do současnosti. Zkušení báňští záchranáři seznámí návštěvníky s technologiemi a zážitky při záchranných akcích v podzemí.

Povrchová expozice báňské razicí a dobývací techniky - součástí centrálního parkoviště je volná expozice těžké důlní a dobývací techniky (dobývací a razicí kombajny, vrtací vozy, nakladače a důlní lokomotivy).

Expozice Historie důlní dopravy - nachází se v prostorách bývalé konírny a kočárovny, později stolárny. Panely chronologicky mapují vývoj důlní dopravy od dopravy koňmi po současnost.

Expozice historického osídlení - nachází se v blízkosti centrálního parkoviště. Představuje ukázku historického obydlí s ohništěm z doby lovců mamutů.

Všechny objekty v areálu LANDEK PARK jsou Ministerstvem kultury ČR prohlášeny za kulturní památky.

http://www.landekpark.cz

 Landek

Důl Michal

Historie Dolu Michal sahá do roku 1843, kdy rakouský stát začal hloubit v Michálkovicích u Ostravy dvě důlní jámy. Jednou z nich byla tzv. Michálkovická jáma č. 3 přejmenována na jámu Michal po zesnulém c. k. dvorním radovi Michaelu Laierovi. Představuje mimořádně hodnotný autentický průmyslový areál po stavební i technické stránce. Zásadní vliv na podobu dolu měla přestavba dokončená v roce 1915, která byla realizována podle projektu významného architekta Františka Fialy.
Po ukončení těžby v tomto černouhelném hlubinném dole zůstal zachován komplex povrchových budov z let 1912–1915. Tři návštěvnické okruhy zahrnují expozice v administrativní budově, těžní budovu, strojovnu s původními elektrickými stroji a dalšími zajímavostmi. Prohlídková trasa sleduje cestu havíře z šaten až k těžební jámě. Uvidíte expozici důlního měření, geologie, první pomoci nebo dispečinku. V nabídce jsou 2 prohlídkové okruhy.

https://www.dul-michal.cz/cs

 Dsc_0118

Zoologická zahrada

Zoologická zahrada Ostrava se nachází v ostravské Stromovce na území městského obvodu Slezská Ostrava (nedaleko centra). Je zakládajícím členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad, členem Unie botanických zahrad ČR, Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií a Světové asociace zoologických zahrad a akvárií. Svou rozlohou 100 hektarů je druhou největší zoologickou zahradou v Česku.

Pavilóny

Pavilon evoluce – nový moderní komplex pro více než 200 zvířat
Africká zvířata – od žirafy, přes přímorožce až po marabu
Čitván – velký přírodní výběh medvědů a hulmanů
Indická zvířata a lvi – zvířata z Indie a Cejlonu
Tanganika – hroši a krokodýli pod jednou střechou
Malá Amazonie – drahokamy Amazonie 
Papua – největší akva-terarijní expozice v zoo
Pavilon primátu – vzácni zástupci primátů z různých koutů světa
Pavilon slonů – pavilon s historicky prvním odchovaným slůnětem v Čechách a na Slovensku

Expozice – Pevninské ostrovy, Safari, Americká fauna, Čínská zahrada, Emu, Indie zblízka, Jeřábi, Králíci, Kočkovité šelmy, Letní expozice želv, Malé šelmy, Na statku, Ostrovy lemurů, Pandy červené, Plameňáci, Poníci a oslíci, Psíci mývalovití, Tygři ussurijští, Velbloudi, Velcí jeleni, Visajánská prasata

Voliéry – Draví ptáci, Orli skalní, Papoušci, Ptáci Tibetu a Číny, Severské sovy, Supi bělohlaví, Voliéra Papua, Voliéra výrů         

V ZOO je řada možností se občerstvit, ať už v restauraci či ve stánku. Nakoupit můžete drobné suvenýry a upomínkové předměty.  

K procházce zve botanická stezka s přírodní vodní plochou v délce 6 km.

http://www.zoo-ostrava.cz/

 Zoo-ova

Slezskoostravský hrad

Původně chátrající památka se po rekonstrukci v roce 2004 stala turistickou atrakcí Ostravy. Dnes se tu pravidelně konají kulturní akce a právem hrad patří k nejnavštěvovanějším místům v regionu. Nedaleko se nachází Pohádkový sklep strašidel a městečko Miniuni, které nabízí ke zhlédnutí přes 30 modelů světových staveb, jako je Big Ben nebo Eiffelova věž.

Hradní věž je nejvyšší budovou celého hradního objektu. V jednotlivých patrech věže si mohou návštěvníci prohlédnout stálou expozici historie hradu a města Ostravy, expozice Třicetileté války a období husitství.

Hradní pevnost se nachází na nádvoří, je to jedna z nejstarších částí hradu, která byla však necitlivými zásahy minulých majitelů již značně zničena. Je v ní možné vidět původní zdění hradu. Od prosince 2007 zde byla upravena a zařízena obřadní síň s ojedinělou 4x1,5m velkou dřevořezbou znázorňující "svatební veselí".

V říjnu 2008 byla otevřena dobová hradní kovárna na první terase pevnosti. Na podzim roku 2008 byla otevřena nová hradní kaple – kaple Jana Czupryniaka, která je přístupna celoročně poskytuje návštěvníkům duchovní odpočinek. K vidění je Betlém s vyřezávanými figurkami, křížová cesta, modlitebna, socha sv. Hedviky patronky Slezska a skleněné olejové podmalby.

Ve sklepním prostoru pevnosti se nachází velká akvária se sladkovodními rybami, muzeum čarodějnic, expozice Čertí škola, expozice Permoníci a čerti v podzemí Slezskoostravského hradu a od června 2015 nová stálá expozice Muzeum záhad. V nejvyšším patře otevřených teras jsou vyhlídkové plošiny, které nabízí krásný pohled na město a jeho části, směrem na východ je vidět panoráma Beskyd.

Na nádvoří čeká na návštěvníky řada zajímavých exponátů, například ukázky prostředků útrpného práva jako je klec, pranýř, kláda a další.

Malý sál se nachází pod hradní galerií a je to prostor k pořádání kulturně-společenských akcí.

Hradní terasa je zcela nový prostor, postaven na konci roku 2009, který kopíruje původní půdorys staveb hradu, nachází se na pravé straně od vstupní brány. Nová přístavba se skládá ze dvou částí: velkého sálu a hradní terasy.

Nikde v republice nenajdeme deskovou dřevořezbu o rozměrech 12x1,6x0,15 metrů. Začíná zakládací listinou poníž za dřevěnou palisádou pod hradem následuje lovecká scéna ze 13. století. Průvod princezny Anny Rakouské, která se na hradě zastavila roku 1592, prochází pod kamenným zámkem, neboť tou dobou již byl Slezskoostravský hrad upraven rodem Sedlnických. Těžba uhlí, propad o 16 metrů, ruiny, panorama vysoce průmyslové Ostravy, to všechno jsou další osudy. Současnost hradu ve 20. stol. je vyjádřena obnoveným hradem plným života, který vrátil Ostravě a Ostravanům hrdost na své dějiny a také přinese obdiv návštěvníků z širokého okolí i z ciziny.

STÁLÉ EXPOZICE

- Kovárna
- Dřevořezby
- Obřadní síň
- Expozice Hračky Vašeho dětství
- Hradní betlém
- Muzeum čarodějnic
- Čertí škola
- Permoníci a čerti v podzemí   Slezskoostravského hradu
- Muzeum záhad
- Mauzoleum Xavera Yáchyma   Zahozence
- Mučírna
- Jantarová stezka v hradní věži
 - Zbrojnice 

NAŠE REKORDY

- Největší desková dřevořezba (12x1,6m)
- Nejdelší řetěz z jednoho kusu kmene -->> uznaný český rekord.

http://hrad.cerna-louka.cz/

Slezskoostravsky-hrad

Planetárium

Již od roku 1980 nabízí Planetárium široké veřejnosti vesmírné zážitky a to nejen přes dalekohled. Planetárium zajišťuje pořady (audiovizuální představení) v sále planetária,  přednášky a filmy v kinosále, prohlídky interaktivní expozice v Experimentáriu, od středy do soboty večerní a noční veřejné pozorování dalekohledem na hvězdárně (pouze za jasného počasí), příležitostně též denní pozorování Slunce, prohlídku výstavy v Galerii Mira. K odpočinku je určený nový venkovní prostor Amfiteátr.

http://www.planetariumostrava.cz/

 Planetarium-ova

Nová radnice Ostrava

Nová radnice na Prokešově náměstí je nejznámější stavbou Ostravy, největším radničním komplexem v ČR. Mohutná dvoukřídlá budova s centrální částí a vyhlídkovou věží se stavěla v letech 1925 až 1930. Jedním z hlavních důvodů vzniku Nové radnice byla příprava župního zřízení a vznik tzv. Velké Ostravy sloučením s okolními moravskými obcemi. Slavnostně otevřena byla dne 28. října 1930 u příležitosti státního svátku Československé republiky. Centrální část budovy je zpevněná 3 m silnou železobetonovou deskou, aby udržela dodnes nejvyšší radniční věž v republice. Věž je vysoká 85,6 m, vyhlídková terasa, která je přístupná veřejnost,i je ve výšce 73 m, věžní hodiny váží více než půl tuny a ciferník má průměr 350 cm, délka ručiček 175 cm. Rychlovýtah ve věži byl ve své době nejvyšší v republice (51 m). Vyhlídková věž je bezbariérová a je přístupná celoročně.

 http://www.ostravainfo.cz/vyhlidkova-vez-nove-radnice-cs-4

 Vyhlidkova-vez-ova

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Provozní doba

Turistické informační centrum města Český Těšín
Hlavní 147/1a, 737 01 Český Těšín
tel: 720 043 697
www. infopoint-ceskytesin.cz
e-mail: info@infopoint-ceskytesin.cz
Provozuje Městská knihovna Český Těšín

2017-06-29_150257Tisen

49°44'57.0"N 18°37'35.3"E  
PočasíVíce počasí

Aktuality z města

 • Česko-polské kalendárium - říjen

  30.11.2017

  Kalendarium-rijen
  Program zde!

 • Kultura říjen

  30.11.2017

  Screenshot-2017-9-30-2017-10-kdk_1-indd-10kdk17-pdf
  Program zde!

 • Kurs nauki jazdy na łyżwach dla dorosłych

  30.10.2017

  Untitled-2
  30. 10. 2017 od 19 h, Hala Widowiskowo-Sportowa, Cieszyn
  každé pondělí

 • Diabelskie podcienia - spotkanie autorskie z Bogusławem Dziadzią

  30.10.2017

  Spotkanie-autorskiei-promocja-ksiazki1-254x360
  30. 10. 2017 v 17 h, Biblioteka Miejska, ul. Głęboka 15, Cieszyn

 • żegnajcie...

  29.10.2017

  22552471_1590679404288679_7525515116715291221_n
  29. 10. 2017 v 18 h, Cafe Muzeum, ul. T. Regera 6, Cieszyn

 • KONCERT REFORMACYJNY i ZAKOŃCZENIE ROKU JUBILEUSZOWEGO

  29.10.2017

  Plakatpl201
  29. 10. 2017 v 15 h, Kościół Jezusowy, Cieszyn

 • Pumpkin Day

  28.10.2017

  Php58erib
  28. 10. 2017 v 16 h, Pracownia Językowa, ul. Bielska 136, Cieszyn

 • halloween

  28.10.2017

  22308986_1599829853373584_6462702068637634483_n
  28. 10. 2017 od 19 h, Kamienica Konczakowskich, ul. Rynek 19, Cieszyn

 • Dnb Volume 3

  28.10.2017

  22195472_1990390484510507_8401278339685400964_n
  28. 10. 2017 ve 22 h, klub Bledý Úsvit, Střelniční 13, Český Těšín

 • Halloween na ledě

  28.10.2017

  2017-10-09_112908
  28. 10. 2017 od 17 h, zimní stadion, Český Těšín
  Děti budou mít během bruslení příležitost zasoutěžit si o sladké odměny.Pro bruslaře, kteří přijdou v tématickém kostýmu vstupné zdarma. Nejlepší masky budou ke konci bruslení odměněny drobnými cenami. 

 • Miloš Úředníček: Barma, Kambodža

  27.10.2017

  Urednicek_barma_kambodza
  27. 10. 2017 v 17 h, KaSC Škola Dolní Žukov, Český Těšín

 • Puškinův Evžen Oněgin

  27.10.2017

  2017-10-23_120314
  27. 10. 2017 v 17 h, Čítárna a kavárna Avion, Hlavní 1, Český Těšín

 • Największy geograficzny bestseller XVI-wiecznej Europy

  27.10.2017

  22552534_1543835832350013_2194660001941495146_n
  27. 10. 2017 v 17 h, Książnica Cieszyńska, ul. Mennicza 46, Cieszyn

 • Řízená degustace

  27.10.2017

  22218325_1135392493257342_7576079511341897133_o
  27. 10. 2017 v 18.30 h, Pizzerie Verdi, Smetanova 9, Český Těšín

 • Jiří Foltýn Variable Band+ Tereza Bartošová

  27.10.2017

  27. 10. 2017 od 22 h, klub Bledý Úsvit, Střelniční 13, Český Těšín

 • Veřejné pozorování oblohy

  26.10.2017

  26. a 27. 10. 2017 v 18.30 h, hvězdárna, areál Těšínského divadla, Ostravská 67, Český Těšín, v případě nepříznivého počasí se pozorování nekoná 

 • prezentace publikace Čas – místa – lidé

  26.10.2017

  26-10-
  26. 10. 2017 v 17 h, Muzeum Těšínska, Masarykovy sady 19, Český Těšín

 • Halloween

  26.10.2017

  Halloween
  26. 10. 2017 od 18 h, DDM, Frýdecká 32, Český Těšín

 • Vypravěč Elkesar - koncert Jakuba Vanka, Elektrická kytara

  25.10.2017

  25. 10. 2017 v 18 h, Dobrá čajovna, Střelniční 18, Český Těšín

 • Podzimní počteníčko

  25.10.2017

  2017-10-20_092825
  25. 10. 2017 v 15 h, MěK, Ostravská 67, Český Těšín

 • Nowe nabytki w Dziale Archeologii MŚC

  25.10.2017

  Ulotka20spotkania_2017-11_3
  25. 10. 2017 v 17 h, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Regera 6, Cieszyn

 • DJ Teddybear / Otwarcie Sezonu A Rt+ / sztuka z przytupem

  25.10.2017

  22339436_1649388348446881_3600272652526255645_o
  25. 10. 20107 ve 20 h, klub Bledý Úsvit, Střelniční 13, Český Těšín
  hudební akce spojená s vernisáží výtvarných prací Martyny Gaszczyk-Nowok

 • Čáryfuk

  25.10.2017

  Caryfuk
  25. 10. 2017 od 16 h do 17.30 h, MěK, Havlíčkova ul., Český Těšín

 • Bajka muzyczna "PRZYGODY PIPI" - Oferta specjalna dla dzieci

  25.10.2017

  Plakat_pipi
  25. 10. 2017 v 9 h a 10.30 h, Teatr im. A. Mickiewicza, Plac Teatralny 1, Cieszyn

 • Měsíc regionální historie

  24.10.2017

  Ramek
  5. - 24. 10. 2017, kulturní zařízení, Český Těšín
  Program zde!

 • Piastovna a česká královna Viola Těšínská

  24.10.2017

  24. 10. 2017 v 17 h, Ćítárna a kavárna Avion, Hlavní 1, Český Těšín
  Přednášející Mgr. Petr Zajíček představí populárně naučnou formou život a dobu Violy Těšínské, jejíž 700. výročí úmrtí si letos připomeneme.

 • Vzpomínkový akt k 99. výročí vzniku Československa

  24.10.2017

  2017-10-11_113503
  24. 10. 2017 v 16 h, Masarykovy sady, pomník T. G. M., Český Těšín

 • Spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim

  24.10.2017

  22664316_1707322169291756_1319526828_o
  24. 10. 2017 v 17 h, kavárna Kornel i Przyjaciele, Sejmowa 1, Cieszyn

 • Podzimní dílničky

  24.10.2017

  22281726_1328085470651291_7802168517774060383_n
  24. 10. 2017 od 15 do 17 h, centrum Kristýnka, Čapkova 9, Český Těšín