Výlet do krajského města Ostrava

Dolní oblast Vítkovic

Technické památky, které jsou v Ostravě, nenajdete nikde jinde. Plynojem dnes slouží jako multifunkční aula Gong s kavárnou Marilyn Café, z bývalé VI. energetické ústředny je expozice Malý svět techniky U6, který odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po současnost. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě. Občerstvení zajišťuje kavárna Julese Verna. Cílem je přiblížit malým i velkým objevitelům problematiku vědeckých oborů a na praktických příkladech jim ukázat, že technika není žádný strašák, ale záživný obor s budoucností. Velký svět techniky nabízí expozice Dětský svět, Svět civilizace, Svět vědy a objevů, Svět přírody a Divadlo vědy. I zde je občerstvení v kavárně Svět techniky. A z nástavby Vysoké pece č. 1 je nová ostravská dominanta nesoucí název Bolt Tower, jejímž kmotrem je světově známý jamajský běžec Usain Bolt. Nachází se zde kavárna s vyhlídkovou terasou.

http://www.dolnivitkovice.cz/

Dov
Foto: www.ostrava.cz

 

 

 Landek park

Areál Landek Parku s hornickým muzeem je unikátní komplex. Umožňuje všestranné využití od sportovních, firemních a společenských akcí, přes prohlídku ojedinělých expozic, včetně sfárání do podzemí, až po procházky po naučných stezkách přírodní rezervace. Nachází se na severozápadním okraji Ostravy v Petřkovicích poblíž dálnice D47, zhruba pět kilometrů od centra Ostravy.

Důlní expozice – zde zažije návštěvník pocity horníka od příchodu na šachtu, a to od převlékání v historických řetízkových šatnách, autentické fárání jako na činném dole, až po cestu horníka na příslušné důlní pracoviště. Návštěvník si rovněž může v blízkosti šachetní budovy vyzkoušet cestu na vzdálená pracoviště v dole jízdou v originálních vozíčcích určených pro dopravu osob v dole, tažených funkční důlní lokomotivou. Na rozloze 250 m důlních chodeb zkušení havíři, coby průvodci, představí fyzicky náročnou práci v dole vč. ukázky ručního a funkčního pluhového a kombajnového porubu.

Expozice báňského záchranářství -představuje unikátní soubor dýchací techniky, zachycující její vývoj od r. 1883 do současnosti. Zkušení báňští záchranáři seznámí návštěvníky s technologiemi a zážitky při záchranných akcích v podzemí.

Povrchová expozice báňské razicí a dobývací techniky - součástí centrálního parkoviště je volná expozice těžké důlní a dobývací techniky (dobývací a razicí kombajny, vrtací vozy, nakladače a důlní lokomotivy).

Expozice Historie důlní dopravy - nachází se v prostorách bývalé konírny a kočárovny, později stolárny. Panely chronologicky mapují vývoj důlní dopravy od dopravy koňmi po současnost.

Expozice historického osídlení - nachází se v blízkosti centrálního parkoviště. Představuje ukázku historického obydlí s ohništěm z doby lovců mamutů.

Všechny objekty v areálu LANDEK PARK jsou Ministerstvem kultury ČR prohlášeny za kulturní památky.

http://www.landekpark.cz

 Landek

Důl Michal

Historie Dolu Michal sahá do roku 1843, kdy rakouský stát začal hloubit v Michálkovicích u Ostravy dvě důlní jámy. Jednou z nich byla tzv. Michálkovická jáma č. 3 přejmenována na jámu Michal po zesnulém c. k. dvorním radovi Michaelu Laierovi. Představuje mimořádně hodnotný autentický průmyslový areál po stavební i technické stránce. Zásadní vliv na podobu dolu měla přestavba dokončená v roce 1915, která byla realizována podle projektu významného architekta Františka Fialy.
Po ukončení těžby v tomto černouhelném hlubinném dole zůstal zachován komplex povrchových budov z let 1912–1915. Tři návštěvnické okruhy zahrnují expozice v administrativní budově, těžní budovu, strojovnu s původními elektrickými stroji a dalšími zajímavostmi. Prohlídková trasa sleduje cestu havíře z šaten až k těžební jámě. Uvidíte expozici důlního měření, geologie, první pomoci nebo dispečinku. V nabídce jsou 2 prohlídkové okruhy.

https://www.dul-michal.cz/cs

 Dsc_0118

Zoologická zahrada

Zoologická zahrada Ostrava se nachází v ostravské Stromovce na území městského obvodu Slezská Ostrava (nedaleko centra). Je zakládajícím členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad, členem Unie botanických zahrad ČR, Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií a Světové asociace zoologických zahrad a akvárií. Svou rozlohou 100 hektarů je druhou největší zoologickou zahradou v Česku.

Pavilóny

Pavilon evoluce – nový moderní komplex pro více než 200 zvířat
Africká zvířata – od žirafy, přes přímorožce až po marabu
Čitván – velký přírodní výběh medvědů a hulmanů
Indická zvířata a lvi – zvířata z Indie a Cejlonu
Tanganika – hroši a krokodýli pod jednou střechou
Malá Amazonie – drahokamy Amazonie 
Papua – největší akva-terarijní expozice v zoo
Pavilon primátu – vzácni zástupci primátů z různých koutů světa
Pavilon slonů – pavilon s historicky prvním odchovaným slůnětem v Čechách a na Slovensku

Expozice – Pevninské ostrovy, Safari, Americká fauna, Čínská zahrada, Emu, Indie zblízka, Jeřábi, Králíci, Kočkovité šelmy, Letní expozice želv, Malé šelmy, Na statku, Ostrovy lemurů, Pandy červené, Plameňáci, Poníci a oslíci, Psíci mývalovití, Tygři ussurijští, Velbloudi, Velcí jeleni, Visajánská prasata

Voliéry – Draví ptáci, Orli skalní, Papoušci, Ptáci Tibetu a Číny, Severské sovy, Supi bělohlaví, Voliéra Papua, Voliéra výrů         

V ZOO je řada možností se občerstvit, ať už v restauraci či ve stánku. Nakoupit můžete drobné suvenýry a upomínkové předměty.  

K procházce zve botanická stezka s přírodní vodní plochou v délce 6 km.

http://www.zoo-ostrava.cz/

 Zoo-ova

Slezskoostravský hrad

Původně chátrající památka se po rekonstrukci v roce 2004 stala turistickou atrakcí Ostravy. Dnes se tu pravidelně konají kulturní akce a právem hrad patří k nejnavštěvovanějším místům v regionu. Nedaleko se nachází Pohádkový sklep strašidel a městečko Miniuni, které nabízí ke zhlédnutí přes 30 modelů světových staveb, jako je Big Ben nebo Eiffelova věž.

Hradní věž je nejvyšší budovou celého hradního objektu. V jednotlivých patrech věže si mohou návštěvníci prohlédnout stálou expozici historie hradu a města Ostravy, expozice Třicetileté války a období husitství.

Hradní pevnost se nachází na nádvoří, je to jedna z nejstarších částí hradu, která byla však necitlivými zásahy minulých majitelů již značně zničena. Je v ní možné vidět původní zdění hradu. Od prosince 2007 zde byla upravena a zařízena obřadní síň s ojedinělou 4x1,5m velkou dřevořezbou znázorňující "svatební veselí".

V říjnu 2008 byla otevřena dobová hradní kovárna na první terase pevnosti. Na podzim roku 2008 byla otevřena nová hradní kaple – kaple Jana Czupryniaka, která je přístupna celoročně poskytuje návštěvníkům duchovní odpočinek. K vidění je Betlém s vyřezávanými figurkami, křížová cesta, modlitebna, socha sv. Hedviky patronky Slezska a skleněné olejové podmalby.

Ve sklepním prostoru pevnosti se nachází velká akvária se sladkovodními rybami, muzeum čarodějnic, expozice Čertí škola, expozice Permoníci a čerti v podzemí Slezskoostravského hradu a od června 2015 nová stálá expozice Muzeum záhad. V nejvyšším patře otevřených teras jsou vyhlídkové plošiny, které nabízí krásný pohled na město a jeho části, směrem na východ je vidět panoráma Beskyd.

Na nádvoří čeká na návštěvníky řada zajímavých exponátů, například ukázky prostředků útrpného práva jako je klec, pranýř, kláda a další.

Malý sál se nachází pod hradní galerií a je to prostor k pořádání kulturně-společenských akcí.

Hradní terasa je zcela nový prostor, postaven na konci roku 2009, který kopíruje původní půdorys staveb hradu, nachází se na pravé straně od vstupní brány. Nová přístavba se skládá ze dvou částí: velkého sálu a hradní terasy.

Nikde v republice nenajdeme deskovou dřevořezbu o rozměrech 12x1,6x0,15 metrů. Začíná zakládací listinou poníž za dřevěnou palisádou pod hradem následuje lovecká scéna ze 13. století. Průvod princezny Anny Rakouské, která se na hradě zastavila roku 1592, prochází pod kamenným zámkem, neboť tou dobou již byl Slezskoostravský hrad upraven rodem Sedlnických. Těžba uhlí, propad o 16 metrů, ruiny, panorama vysoce průmyslové Ostravy, to všechno jsou další osudy. Současnost hradu ve 20. stol. je vyjádřena obnoveným hradem plným života, který vrátil Ostravě a Ostravanům hrdost na své dějiny a také přinese obdiv návštěvníků z širokého okolí i z ciziny.

STÁLÉ EXPOZICE

- Kovárna
- Dřevořezby
- Obřadní síň
- Expozice Hračky Vašeho dětství
- Hradní betlém
- Muzeum čarodějnic
- Čertí škola
- Permoníci a čerti v podzemí   Slezskoostravského hradu
- Muzeum záhad
- Mauzoleum Xavera Yáchyma   Zahozence
- Mučírna
- Jantarová stezka v hradní věži
 - Zbrojnice 

NAŠE REKORDY

- Největší desková dřevořezba (12x1,6m)
- Nejdelší řetěz z jednoho kusu kmene -->> uznaný český rekord.

http://hrad.cerna-louka.cz/

Slezskoostravsky-hrad

Planetárium

Již od roku 1980 nabízí Planetárium široké veřejnosti vesmírné zážitky a to nejen přes dalekohled. Planetárium zajišťuje pořady (audiovizuální představení) v sále planetária,  přednášky a filmy v kinosále, prohlídky interaktivní expozice v Experimentáriu, od středy do soboty večerní a noční veřejné pozorování dalekohledem na hvězdárně (pouze za jasného počasí), příležitostně též denní pozorování Slunce, prohlídku výstavy v Galerii Mira. K odpočinku je určený nový venkovní prostor Amfiteátr.

http://www.planetariumostrava.cz/

 Planetarium-ova

Nová radnice Ostrava

Nová radnice na Prokešově náměstí je nejznámější stavbou Ostravy, největším radničním komplexem v ČR. Mohutná dvoukřídlá budova s centrální částí a vyhlídkovou věží se stavěla v letech 1925 až 1930. Jedním z hlavních důvodů vzniku Nové radnice byla příprava župního zřízení a vznik tzv. Velké Ostravy sloučením s okolními moravskými obcemi. Slavnostně otevřena byla dne 28. října 1930 u příležitosti státního svátku Československé republiky. Centrální část budovy je zpevněná 3 m silnou železobetonovou deskou, aby udržela dodnes nejvyšší radniční věž v republice. Věž je vysoká 85,6 m, vyhlídková terasa, která je přístupná veřejnost,i je ve výšce 73 m, věžní hodiny váží více než půl tuny a ciferník má průměr 350 cm, délka ručiček 175 cm. Rychlovýtah ve věži byl ve své době nejvyšší v republice (51 m). Vyhlídková věž je bezbariérová a je přístupná celoročně.

 http://www.ostravainfo.cz/vyhlidkova-vez-nove-radnice-cs-4

 Vyhlidkova-vez-ova

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

OTEVÍRACÍ DOBA

InfoPoint Český Těšín
Hlavní 147/1a, 737 01 Český Těšín
tel: 720 043 697
www. infopoint-ceskytesin.cz
e-mail: info@infopoint-ceskytesin.cz
Provozuje Městská knihovna Český Těšín

2017-06-29_150257Tisen

49°44'57.0"N 18°37'35.3"E  
PočasíVíce počasí

Aktuality z města

 • Česko-polské kalendárium

  3.9.2017

  Lipiec-sierpien20201720r
  červenec/srpen 2017
  program zde!

 • V sekci akce, výstavy najdete program kulturních zařízení na prázdniny

  31.8.2017

  1. 7. - 31. 8. 2017 smile

 • Kultura do kapsy Český Těšín

  30.8.2017

  2017-07-03_105213  
  Červenec/srpen program zde!

 • PRÁZDNINY V KNIHOVNĚ

  22.8.2017

  19554068_1588135154550028_2787051402425872405_n
  Městská knihovna, Český těšín

 • Mozkomiks

  31.7.2017

  31. 7. 2017 od 10 do 12 h, MěK, Ostravská ul., Český Těšín

 • Tvořivé odpoledne

  31.7.2017

  31. 7. 2017 od 9 do 10 h, Jazzklub, Střelniční 1, Český Těšín

 • Razem Damy Radę – 20 lat Castoramy w Polsce

  30.7.2017

  30. 7. 2017 od 10 do 22 h, Rynek, Cieszyn

 • Sportujeme s Johankou

  29.7.2017

  29. 7. 2017 od 10 do 13 h, hřiště u KaSS, Střelniční 1, Český Těšín

 • Tvoříme s Johankou

  29.7.2017

  29. 7. 2017 od 10 do 13 h, kavárna Johanka, Smetanova 20, Český Těšín

 • Beata Bocek /koncert/

  28.7.2017

  28. 7. 2017 v 17 h, Čítárna a kavárna Avion, Hlavní 1, Český Těšín

 • Za bublinou bublina

  28.7.2017

  28. 7. 2017 od 9 do 11 h, MěK Svibice, Slovenská ul., Český Těšín

 • Bezva ženská na krku / letní kino

  28.7.2017

  28. 7. 2017 ve 21.15 h, areál KaSS, Střelniční 1, Český Těšín

 • Chris Ellys w Polsce!

  28.7.2017

  Chris20ellys20-20foto201_mniejsze
  28. 7. 2017 ve 20 h, klub Bledý Úsvit, Střelniční ul., Český Těšín 

 • pietní akt na památku utonulých hasičů

  28.7.2017

  Memorial2021
  28. 7. 2017 v 18 h, most Svobody, Střelniční ul., Český Těšín

 • Prázdniny s icm

  27.7.2017

  27. 7. 2017 od 14 do 15 h, DDM, Hrabinská ul., Český Těšín

 • Prázdniny s icm

  26.7.2017

  26. 7. 2017 od 14 do 15 h, DDM, Hrabinská ul., Český Těšín

 • komiksééér

  25.7.2017

  25. 7. 2017 od 9 do 11 h, MěK, Havlíčkova ul., Český Těšín

 • mozkomiks

  24.7.2017

  24. 7. 2017 od 8 do 11h, MěK, Ostravská ul., Český Těšín