Výlet do krajského města Ostrava

Dolní oblast Vítkovic

Technické památky, které jsou v Ostravě, nenajdete nikde jinde. Plynojem dnes slouží jako multifunkční aula Gong s kavárnou Marilyn Café, z bývalé VI. energetické ústředny je expozice Malý svět techniky U6, který odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po současnost. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě. Občerstvení zajišťuje kavárna Julese Verna. Cílem je přiblížit malým i velkým objevitelům problematiku vědeckých oborů a na praktických příkladech jim ukázat, že technika není žádný strašák, ale záživný obor s budoucností. Velký svět techniky nabízí expozice Dětský svět, Svět civilizace, Svět vědy a objevů, Svět přírody a Divadlo vědy. I zde je občerstvení v kavárně Svět techniky. A z nástavby Vysoké pece č. 1 je nová ostravská dominanta nesoucí název Bolt Tower, jejímž kmotrem je světově známý jamajský běžec Usain Bolt. Nachází se zde kavárna s vyhlídkovou terasou.

http://www.dolnivitkovice.cz/

Dov
Foto: www.ostrava.cz

 

 

 Landek park

Areál Landek Parku s hornickým muzeem je unikátní komplex. Umožňuje všestranné využití od sportovních, firemních a společenských akcí, přes prohlídku ojedinělých expozic, včetně sfárání do podzemí, až po procházky po naučných stezkách přírodní rezervace. Nachází se na severozápadním okraji Ostravy v Petřkovicích poblíž dálnice D47, zhruba pět kilometrů od centra Ostravy.

Důlní expozice – zde zažije návštěvník pocity horníka od příchodu na šachtu, a to od převlékání v historických řetízkových šatnách, autentické fárání jako na činném dole, až po cestu horníka na příslušné důlní pracoviště. Návštěvník si rovněž může v blízkosti šachetní budovy vyzkoušet cestu na vzdálená pracoviště v dole jízdou v originálních vozíčcích určených pro dopravu osob v dole, tažených funkční důlní lokomotivou. Na rozloze 250 m důlních chodeb zkušení havíři, coby průvodci, představí fyzicky náročnou práci v dole vč. ukázky ručního a funkčního pluhového a kombajnového porubu.

Expozice báňského záchranářství -představuje unikátní soubor dýchací techniky, zachycující její vývoj od r. 1883 do současnosti. Zkušení báňští záchranáři seznámí návštěvníky s technologiemi a zážitky při záchranných akcích v podzemí.

Povrchová expozice báňské razicí a dobývací techniky - součástí centrálního parkoviště je volná expozice těžké důlní a dobývací techniky (dobývací a razicí kombajny, vrtací vozy, nakladače a důlní lokomotivy).

Expozice Historie důlní dopravy - nachází se v prostorách bývalé konírny a kočárovny, později stolárny. Panely chronologicky mapují vývoj důlní dopravy od dopravy koňmi po současnost.

Expozice historického osídlení - nachází se v blízkosti centrálního parkoviště. Představuje ukázku historického obydlí s ohništěm z doby lovců mamutů.

Všechny objekty v areálu LANDEK PARK jsou Ministerstvem kultury ČR prohlášeny za kulturní památky.

http://www.landekpark.cz

 Landek

Důl Michal

Historie Dolu Michal sahá do roku 1843, kdy rakouský stát začal hloubit v Michálkovicích u Ostravy dvě důlní jámy. Jednou z nich byla tzv. Michálkovická jáma č. 3 přejmenována na jámu Michal po zesnulém c. k. dvorním radovi Michaelu Laierovi. Představuje mimořádně hodnotný autentický průmyslový areál po stavební i technické stránce. Zásadní vliv na podobu dolu měla přestavba dokončená v roce 1915, která byla realizována podle projektu významného architekta Františka Fialy.
Po ukončení těžby v tomto černouhelném hlubinném dole zůstal zachován komplex povrchových budov z let 1912–1915. Tři návštěvnické okruhy zahrnují expozice v administrativní budově, těžní budovu, strojovnu s původními elektrickými stroji a dalšími zajímavostmi. Prohlídková trasa sleduje cestu havíře z šaten až k těžební jámě. Uvidíte expozici důlního měření, geologie, první pomoci nebo dispečinku. V nabídce jsou 2 prohlídkové okruhy.

https://www.dul-michal.cz/cs

 Dsc_0118

Zoologická zahrada

Zoologická zahrada Ostrava se nachází v ostravské Stromovce na území městského obvodu Slezská Ostrava (nedaleko centra). Je zakládajícím členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad, členem Unie botanických zahrad ČR, Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií a Světové asociace zoologických zahrad a akvárií. Svou rozlohou 100 hektarů je druhou největší zoologickou zahradou v Česku.

Pavilóny

Pavilon evoluce – nový moderní komplex pro více než 200 zvířat
Africká zvířata – od žirafy, přes přímorožce až po marabu
Čitván – velký přírodní výběh medvědů a hulmanů
Indická zvířata a lvi – zvířata z Indie a Cejlonu
Tanganika – hroši a krokodýli pod jednou střechou
Malá Amazonie – drahokamy Amazonie 
Papua – největší akva-terarijní expozice v zoo
Pavilon primátu – vzácni zástupci primátů z různých koutů světa
Pavilon slonů – pavilon s historicky prvním odchovaným slůnětem v Čechách a na Slovensku

Expozice – Pevninské ostrovy, Safari, Americká fauna, Čínská zahrada, Emu, Indie zblízka, Jeřábi, Králíci, Kočkovité šelmy, Letní expozice želv, Malé šelmy, Na statku, Ostrovy lemurů, Pandy červené, Plameňáci, Poníci a oslíci, Psíci mývalovití, Tygři ussurijští, Velbloudi, Velcí jeleni, Visajánská prasata

Voliéry – Draví ptáci, Orli skalní, Papoušci, Ptáci Tibetu a Číny, Severské sovy, Supi bělohlaví, Voliéra Papua, Voliéra výrů         

V ZOO je řada možností se občerstvit, ať už v restauraci či ve stánku. Nakoupit můžete drobné suvenýry a upomínkové předměty.  

K procházce zve botanická stezka s přírodní vodní plochou v délce 6 km.

http://www.zoo-ostrava.cz/

 Zoo-ova

Slezskoostravský hrad

Původně chátrající památka se po rekonstrukci v roce 2004 stala turistickou atrakcí Ostravy. Dnes se tu pravidelně konají kulturní akce a právem hrad patří k nejnavštěvovanějším místům v regionu. Nedaleko se nachází Pohádkový sklep strašidel a městečko Miniuni, které nabízí ke zhlédnutí přes 30 modelů světových staveb, jako je Big Ben nebo Eiffelova věž.

Hradní věž je nejvyšší budovou celého hradního objektu. V jednotlivých patrech věže si mohou návštěvníci prohlédnout stálou expozici historie hradu a města Ostravy, expozice Třicetileté války a období husitství.

Hradní pevnost se nachází na nádvoří, je to jedna z nejstarších částí hradu, která byla však necitlivými zásahy minulých majitelů již značně zničena. Je v ní možné vidět původní zdění hradu. Od prosince 2007 zde byla upravena a zařízena obřadní síň s ojedinělou 4x1,5m velkou dřevořezbou znázorňující "svatební veselí".

V říjnu 2008 byla otevřena dobová hradní kovárna na první terase pevnosti. Na podzim roku 2008 byla otevřena nová hradní kaple – kaple Jana Czupryniaka, která je přístupna celoročně poskytuje návštěvníkům duchovní odpočinek. K vidění je Betlém s vyřezávanými figurkami, křížová cesta, modlitebna, socha sv. Hedviky patronky Slezska a skleněné olejové podmalby.

Ve sklepním prostoru pevnosti se nachází velká akvária se sladkovodními rybami, muzeum čarodějnic, expozice Čertí škola, expozice Permoníci a čerti v podzemí Slezskoostravského hradu a od června 2015 nová stálá expozice Muzeum záhad. V nejvyšším patře otevřených teras jsou vyhlídkové plošiny, které nabízí krásný pohled na město a jeho části, směrem na východ je vidět panoráma Beskyd.

Na nádvoří čeká na návštěvníky řada zajímavých exponátů, například ukázky prostředků útrpného práva jako je klec, pranýř, kláda a další.

Malý sál se nachází pod hradní galerií a je to prostor k pořádání kulturně-společenských akcí.

Hradní terasa je zcela nový prostor, postaven na konci roku 2009, který kopíruje původní půdorys staveb hradu, nachází se na pravé straně od vstupní brány. Nová přístavba se skládá ze dvou částí: velkého sálu a hradní terasy.

Nikde v republice nenajdeme deskovou dřevořezbu o rozměrech 12x1,6x0,15 metrů. Začíná zakládací listinou poníž za dřevěnou palisádou pod hradem následuje lovecká scéna ze 13. století. Průvod princezny Anny Rakouské, která se na hradě zastavila roku 1592, prochází pod kamenným zámkem, neboť tou dobou již byl Slezskoostravský hrad upraven rodem Sedlnických. Těžba uhlí, propad o 16 metrů, ruiny, panorama vysoce průmyslové Ostravy, to všechno jsou další osudy. Současnost hradu ve 20. stol. je vyjádřena obnoveným hradem plným života, který vrátil Ostravě a Ostravanům hrdost na své dějiny a také přinese obdiv návštěvníků z širokého okolí i z ciziny.

STÁLÉ EXPOZICE

- Kovárna
- Dřevořezby
- Obřadní síň
- Expozice Hračky Vašeho dětství
- Hradní betlém
- Muzeum čarodějnic
- Čertí škola
- Permoníci a čerti v podzemí   Slezskoostravského hradu
- Muzeum záhad
- Mauzoleum Xavera Yáchyma   Zahozence
- Mučírna
- Jantarová stezka v hradní věži
 - Zbrojnice 

NAŠE REKORDY

- Největší desková dřevořezba (12x1,6m)
- Nejdelší řetěz z jednoho kusu kmene -->> uznaný český rekord.

http://www.cerna-louka.cz/slezskoostravskyhrad/o-hradu/

Slezskoostravsky-hrad

Planetárium

Již od roku 1980 nabízí Planetárium široké veřejnosti vesmírné zážitky a to nejen přes dalekohled. Planetárium zajišťuje pořady (audiovizuální představení) v sále planetária,  přednášky a filmy v kinosále, prohlídky interaktivní expozice v Experimentáriu, od středy do soboty večerní a noční veřejné pozorování dalekohledem na hvězdárně (pouze za jasného počasí), příležitostně též denní pozorování Slunce, prohlídku výstavy v Galerii Mira. K odpočinku je určený nový venkovní prostor Amfiteátr.

http://www.planetariumostrava.cz/

 Planetarium-ova

Nová radnice Ostrava

Nová radnice na Prokešově náměstí je nejznámější stavbou Ostravy, největším radničním komplexem v ČR. Mohutná dvoukřídlá budova s centrální částí a vyhlídkovou věží se stavěla v letech 1925 až 1930. Jedním z hlavních důvodů vzniku Nové radnice byla příprava župního zřízení a vznik tzv. Velké Ostravy sloučením s okolními moravskými obcemi. Slavnostně otevřena byla dne 28. října 1930 u příležitosti státního svátku Československé republiky. Centrální část budovy je zpevněná 3 m silnou železobetonovou deskou, aby udržela dodnes nejvyšší radniční věž v republice. Věž je vysoká 85,6 m, vyhlídková terasa, která je přístupná veřejnost,i je ve výšce 73 m, věžní hodiny váží více než půl tuny a ciferník má průměr 350 cm, délka ručiček 175 cm. Rychlovýtah ve věži byl ve své době nejvyšší v republice (51 m). Vyhlídková věž je bezbariérová a je přístupná celoročně.

 http://www.ostravainfo.cz/vyhlidkova-vez-nove-radnice-cs-4

 Vyhlidkova-vez-ova

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

OTEVÍRACÍ DOBA

InfoPoint Český Těšín
Hlavní 147/1a, 737 01 Český Těšín
tel: 720 043 697
www. infopoint-ceskytesin.cz
e-mail: info@infopoint-ceskytesin.cz
Provozuje Městská knihovna Český Těšín

Tisen

49°44'57.0"N 18°37'35.3"E  
PočasíVíce počasí

Aktuality z města

 • Kultura do kapsy

  30.6.2017

  5kdk17_4
  Květen program zde!

 • Květen Český Těšín/Cieszyn

  24.6.2017

  Maj20w20cieszynie_2

  http://www.cieszyn.pl/files/druk_ost_05_afisz_cz.pdf
  http://www.cieszyn.pl/files/druk_ost_05_afisz_pl.pdf
  http://www.cieszyn.pl/files/druk_ost_05_ulotka_cz.pdf
  http://www.cieszyn.pl/files/druk_ost_05_ulotka_pl.pdf

 • Noc kostelů

  9.6.2017

  18664322_1334051963351384_7049496761964282271_n_2 
  9. 6. 2017, Český Těšín

 • Svátek Tří Bratří

  9.6.2017

  Sv3br2017_2
  9. - 11. 6. 2017, Český Těšín, Cieszyn

 • Factory of Blues

  3.6.2017

  Factory20of20blues_plakat20kopia
  3. 6. 2017 v 19 h, Dom Narodowy, Rynek 12, Cieszyn

 • den dětí

  2.6.2017

  Den20deti
  2. 6. 2017 od 9 do 11.30 h, MC Šťastné srdce, Slovenská 1, Český Těšín

 • Mezinárodní festival čtení nad olzou

  2.6.2017

   2017-05-22_1050362017-05-22_105240
  2. - 9. 6. 2017, Český Těšín, Cieszyn
  zahájení 2. 6. 2017 v 17 h, Teatr A. Mickiewicza, Cieszyn

 • Mozaika "13"

  2.6.2017

  2. 6. 2017 v 16.30 h, Těšínské divadlo, Český Těšín
  Přehlídku zájmové činnosti pořádá Dům dětí a mládeže.

 • HITY Z KAZEŤÁKU 16

  2.6.2017

  2. 6. 2017 od 20 h, Jazzklub, Střelniční 1, Český Těšín

 • Dítě a náhradní rodina

  1.6.2017

  Kasparek
  1. 6. 2017 od 8.30 do 15 h, Komunitní centrum Mojská, Slezská ul., Český Těšín

 • KOUZELNICKÝ DEN DĚTÍ

  1.6.2017

  1. 6. 2017 v 16 h, Centrum Kristýnka, Čapkova 9, Český Těšín
  Přijďte oslavit konec školního roku a přivítat prázdniny! Na zahrádce proběhne velká bublinková show!

 • DNY STUDENTSKÉ KULTURY

  31.5.2017

  Plakat-dks-2017
  31. 5. - 3. 6. 2017, klub Dziupla, Střelniční ul., Český Těšín

 • Přednáška o příkrmech pro děti do 1 roku

  30.5.2017

  Prednaska20o20prikrmech
  30. 5. 2017 od 16 do 17.30 h, MC Šťastné srdce, Slovenská 1, Český Těšín

 • Spotkanie z Arturem Domosławskim

  29.5.2017

  Att0107620copy
  29. 5. 2017 v 10 h, Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, ul. Bielska 62, Cieszyn

 • Karol Stryja in Memoriam w 500. rocznicę Reformacji

  28.5.2017

  A12028_0520-druk
  28. 5. 2017 v 17 h, Kościół Jezusowy, Plac Kościelny 6, Cieszyn

 • XII Dzień Tradycji i Stroju Regionalnego

  28.5.2017

  Dzien-tradycji2017_plakat-1238x1736
  28. 5. 2017 od 12 h, Kościół św. Marii Magdaleny, Rynek w Cieszynie, Cieszyn

 • Burza vinylových desek

  28.5.2017

  18588920_469199530089752_5465837444938015020_o
  28. 5. 2017 od 9 do 14 h, Dom Narodowy, Cieszyn

 • III Śląski Zlot Syren

  27.5.2017

  Zlot20syren
  27. 5. 2017 od 12 do 15 h, Rynek, Cieszyn

 • Kolacja na cztery ręce

  27.5.2017

  37188_1
  27. 5. 2017 v 17.30 h, Těšínské divadlo, Český Těšín
  premiéra polské scény TD

 • GENEALOGICKÁ PORADNA

  27.5.2017

  27. 5. 2017 ve 13 h, Archeopark Chotěbuz-Podobora
  Přednáška genealožky Bc. Petry Nevelöšové

 • Dětský den s cirkusem

  27.5.2017

  Den-deti
  27. 5. 2017, od 14 h, nám. ČSA 1, Český Těšín

 • Przemiany wyznaniowe w księstwie cieszyńskim

  27.5.2017

  Plakat20konferencja2027_05_2017
  27. 5. 2017 od 10 h, Dom Narodowy, Rynek 12, Cieszyn